Агресія – це енергія подолання, боротьби, обстоювання своїх прав та інтересів. Ця сила потрібна дитині для того, щоб досягти своєї мети, протистояти перешкодам. Небажана агресія як така, а неприйняті її прояви: звичка кричати, ображатися, битися. Тому завдання вихователя – не усунути агресію, а навчити адекватно виявляти свої негативні почуття6 гнів, обурення, неприйняття. Саме тому, що дитина не вміє усвідомити протестні почуття до значущої особи (батька чи вихователя), у неї може виникати «безпредметна агресивність» - поширення почуття злості на слабші та безпечніші об’єкти – дітей, тварин, предмети. Причиною підвищення агресивності можуть бути також фізичні чи психічні проблеми дитини, які виснажують її, підвищують збудженість на імпульсивність.
Критерії дитячої агресивності
- Дитина часто втрачає контроль над собою.
- Часто вступає в суперечки, свариться з дорослими.
- Часто відмовляється виконувати правила і прохання.
- Часто навмисно дратує людей.
- Часто звинувачує інших у своїх помилках і поведінці.
- Чутлива, досидь швидко реагує на різні дії ближніх, які не рідко дратують її.
- Часто сердиться і відмовляється робити будь-що.
- Часто заздрісна, мстива.
Доброякісна агресія
Злоякісна агресія
Причини агресивності
- Страх бути травмованим, ображеним, пережити напад, отримати ушкодження.
- Що сильніша агресія, то сильніший страх криється за нею.
- Пережита образа або душевна травма. Страх сприяє порушення в соціальних відносинах дитини і дорослих.
- Характер покарань (дослідження свідчать, що батьки, які всупереч очкуванням, не усувають цю якість, а навпаки, виховують її, формуючи у сина чи доньки надмірну агресивність, яка може виявитися навіть к дорослому віці.)
- Стиль виховання в родині.
Чим можуть допомогти батьки
- Не сваріть дитину на те, що вона насмілилася гніватися на вас. Навпаки, поставтеся до її обурення з розумінням і повагою: допоможіть їй усвідомити і сформувати свої претензії до вас.
- Лише тоді, коли емоції вщухнуть, розкажіть дитині про те, як ви переживали свій гнів. Знайдіть разом із нею вдалу форму висловлювання претензій.
- Поспостерігайте за собою. Дуже часто ми самі придушуємо в собі роздратування, терпимо його доти, поки воно не вибухне, як вулкан, яким уже не можна керувати. Набагато легше й корисніше вчасно помітити своє незадоволення і виявити його так, щоб не принизити дитину, не звинуватити її.
- Учіть дитину розуміти себе й інших. Якщо дитина починає усвідомлювати свої почуття й почуття інших, вона можу свідомо обирати форми боротьби й захисту.
Комментариев нет:
Отправить комментарий